The SUN 1 manicure and pedicure lamp is an original lamp specially designed for manicures. It is made of high quality materials and has a thoughtful design that ensures comfortable use and high efficiency. This model is absolutely safe in use and has no negative effect on the skin and eyesight.
The original SUN 1 lamp has a power of 48 W and is equipped with broad spectrum UV/LED diodes, ensuring fast and even drying of gel-lacquer, gel and other materials. The SUN 1 lamp has a handy timer, motion sensor and removable magnet bottom, handy timer and low power mode.
This model is one of the most popular and well-known on the market, and its quality and ease of use justify its popularity among professionals and manicure lovers. It is suitable for both home and professional use.
The manufacturer of the SUN 1 lamp is the company SUNUV, which has been producing professional equipment for nail masters for many years. All products are certified, so you can be sure of quality and originality.
Features:
| Manufacturer: | SUN UV |
| Country of manufacturer | China |
| Power | 48W |
| Lamp type | UV/LED |
| Timer | 5, 30, 60 s |
| Purpose | Gel varnish, gel, acrylic gel |
| Touch activation | Yes |
| Lower part | Removable/metallic |
| Number of diodes | 30pcs |
| Colour | White |
| Display | No |
| Dimensions | 150*190*85 mm |
| Power cable length | 150 cm |
| Timer memory function | Yes |
We deliver orders throughout the country and the EU.
The delivery time of orders from our store depends on the availability of goods in stock. If at the time of placing the order all the selected goods are in stock, then we will deliver the order within 1-3 days, depending on the remoteness of your city or region. If the ordered goods are not in stock, then the maximum delivery time of the order can be up to 2 weeks. But we try to deliver orders to customers as quickly as possible and 90% of customer orders are shipped within the first 3 days.
Payment methods
- Cash / credit card
- Payment upon delivery
- Online payment by card
- Bank transfer
Transfer to a bank account - Send the payment in advance to a bank account.
Bank account number: 7415533003/5500
Variable character: order number.
For international payments IBAN CZ4555000000007415533003
SWIFT RZBCCZPP
Delivery methods
- Zásilkovna (to the branch)
- Zásilkovna (to the address)
- Balíkovna (to the branch)
- Balíkovna (to the address)
- Pick-up from the online store
- Delivery by courier in the city
- International delivery
Important: If you choose personal pickup, please wait for a notification confirming your order is ready.
Come to collect your order only after receiving this confirmation!
When ordering goods for the amount of 2000 CZK or more - delivery is FREE! (CZ only)
Detailed delivery and payment terms and conditions can be found on the Delivery and Payment pages.
- Delivery Balíkovna
- Delivery to the address
- Courier around the city: 150 Kč
- Self-delivery - Praha 8
- International delivery
- Bank transfer
- Payment on delivery
- Online payment (Visa/MasterCard)
- 100% original product