Description
SUN 7 manicure lamp - thanks to the possibility of autonomous battery operation, the process of nail drying during manicures and pedicures will not be interrupted even in the event of a blackout.
By installing an optional rechargeable battery, the lamp will be able to work autonomously without recharging for 3 hours.
The SUN 7 lamp has a unique stylish design. The bottom is not removable, so it is recommended to use this model only for manicures.
The lamp withstands heavy daily use and can last up to 50,000 hours, which is especially important when working in beauty salons. It is suitable for home use due to its compact size and ease of use, as well as for professional use in beauty salons.
The SUN 7 lamp dries all types of nail polish and gel. High-quality drying is provided by modern diodes of a wide spectrum, working in the UV-ice range. This guarantees efficient and fast drying of gel varnish and gels of any density.
All products are certified, so you can be sure of quality and originality.
ATTENTION: The lamp is supplied without a battery. The battery must be purchased separately!
Features:
| Manufacturer: | SUN UV |
| Country of manufacture | China |
| Power | 48W |
| Lamp type | UV/LED |
| Timer | 10, 30, 60, 99 sec |
| Purpose | Gel varnish, gel, acrylic gel |
| Touch activation | Yes |
| Bottom part | Non-removable |
| Number of diodes | 30pcs |
| Colour | White |
| Display | Yes |
| Dimensions | 212*211*97 mm |
| Power cable length | 150 cm |
| Timer memorisation function | Yes |
| Smart 2.0 protection | Yes |
Specifications
Information
We deliver orders throughout the country and the EU.
The delivery time of orders from our store depends on the availability of goods in stock. If at the time of placing the order all the selected goods are in stock, then we will deliver the order within 1-3 days, depending on the remoteness of your city or region. If the ordered goods are not in stock, then the maximum delivery time of the order can be up to 2 weeks. But we try to deliver orders to customers as quickly as possible and 90% of customer orders are shipped within the first 3 days.
Payment methods
- Cash / credit card
- Payment upon delivery
- Online payment by card
- Bank transfer
Transfer to a bank account - Send the payment in advance to a bank account.
Bank account number: 7415533003/5500
Variable character: order number.
For international payments IBAN CZ4555000000007415533003
SWIFT RZBCCZPP
Delivery methods
- Zásilkovna (to the branch)
- Zásilkovna (to the address)
- Balíkovna (to the branch)
- Balíkovna (to the address)
- PPL (to the branch)
- PPL (to the address)
- Pick-up from the online store
- Delivery by courier in the city
- International delivery
Important: If you choose personal pickup, please wait for a notification confirming your order is ready.
Come to collect your order only after receiving this confirmation!
When ordering goods for the amount of 2000 CZK or more - delivery is FREE! (CZ only)
Detailed delivery and payment terms and conditions can be found on the Delivery and Payment pages.
- Delivery Balíkovna
- Delivery PPL
- Delivery to the address
- Courier around the city: 150 Kč
- Self-delivery - Praha 8
- International delivery
- Bank transfer
- Payment on delivery
- Online payment (Visa/MasterCard)
- 100% original product